اخبار فناوري اطلاعات it

درباره وبلاگ
موضوعات

اخبار فناوري اطلاعات it

نمایشگر آی‌فون‌های سال آینده اپل احتمالا از نرخ نوسازی 2 برابر سریع‌تر بهره خواهند برد

سه شنبه اول 5 1398

در نمایشگر یک اسمارت‌فون، نرخ نوسازی بیان‌گر تعداد دفعات به‌روزرسانی تصویر موجود بر روی صفحه‌نمایش طی مدت زمان 1 ثانیه خواهد بود. برای مثال، اکثر اسمارت‌فون‌های غیرگیمینگ مجهز به نمایشگرهای 60 هرتزی هستند و این پدیده بدان معناست که تصویر نمایش داده شده روی پنل‌های مذکور در هر ثانیه 60 مرتبه به‌روزرسانی می‌شود. نرخ نوسازی سریع‌تر به‌معنای نمایش روان‌تر انیمیشن‌ها است و به همین خاطر، یک گوشی گیمینگ نظیر ریزرفون2از نمایشگری با نرخ نوسازی 120 هرتزی استفاده می‌کند. همچنین این مشخصه، تجربه پیمایشی کاملا روان و بی‌نقصی را رقم خواهد زد. البته این‌بار نیز همانند کلیه پدیده‌های دنیای واقعی با یک معادله نسبی سروکار داریم. نرخ نوسازی بالاتر به‌معنای تخلیه سریع‌تر شارژ باتری گوشی خواهد بود.

کاربران معمول به مشخصه‌هایی نظیر نرخ نوسازی نمایشگر هندست‌های خود توجه نمی‌کنند؛ اما این موضوع مانع از به‌کارگیری مشخصه مذکور در اسمارت‌فون وان‌پلاس 7 پرونشده است. این هندست از یک نمایشگر 90 هرتزی بهره می‌گیرد؛ با این‌حال به منظور صرفه‌جویی در مصرف باتری، نرخ نوسازی نمایشگر می‌تواند به 60 هرتز کاهش پیدا کند. اکنون به‌نظر می‌رسد که سایر تولیدکنندگان گوشی نیز به‌دنبال تبعیت از چنین رویکردی هستند. بر اساس گمانه‌زنی‌ها، اسمارت‌فون هواوی میت 30 پرواحتمالا طی 3 ماهه چهارم سال جاری عرضه شده و از یک نمایشگر با نرخ نوسازی90 هرتزی بهره خواهد برد. توئیتی که امروز توسط یک خبرچین معروف با نام Ice Universe (با شناسه UniverseIce@) منتشر شده است؛ اعلام کرده که اپلدر حال بررسی امکان استفاده از نمایشگرهایی با قابلیت تغییر وضعیت میان فرکانس‌های نوسازی 60 و 120 هرتزی در آی‌فون‌های سال 2020 خود است. توئیت فوق خاطرنشان می‌کند که پیش‌تر اپل در این زمینه با تامین‌کنندگان پنل‌های اولد مصرفی خود یعنی شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی رایزنی نموده است.

در حال حاضر اپل، دستگاه‌‌های همراه مجهز به نمایشگری با نرخ نوسازی 120 هرتزی را به فروش می‌رساند

اپل در زمینه تولید یک دستگاه همراه مجهز به نمایشگری با نرخ نوسازی 120 هرتزی چندان تازه‌کار نیست. هر 2 مدل 10.5 و 12.9 اینچی تبلت‌های آی‌پدپرو که در سال 2017 به بازار عرضه شدند از نمایشگرهایی موسوم به ProMotion(به گفته اپل) بهره می‌گیرند. این نام برای مشخصه محبوب طرفداران غول کوپرتینویی، یعنی نمایشگر با نرخ نوسازی 120 هرتزی انتخاب شده است. این مشخصه در دستگاه‌های آی‌پد پرو 11 و 12.9 اینچی سال گذشته نیز به چشم می‌خورد. با توجه به این‌که اپل پیش‌تر نماد تجاری مربوط به چنین مشخصه‌ای را ثبت نموده است؛ لذا می‌توان انتظار داشت که با آغاز عرضه آی‌فون‌های سال2020 طی حدودا 14 ماه آینده، کمپانی از چنین مشخصه‌ای بهره‌برداری نماید. با این‌حال هنگام نمایش تصاویر ایستا بر روی نمایشگرهای ProMotion، نرخ نوسازی آن‌ها به 24 هرتز کاهش یافته و هنگام پخش ویدیو نیز این رقم به 48 هرتز خواهد رسید. این‌کار با هدف صرفه‌جویی در مصرف شارژ باتری انجام می‌شود.

(0) نظر
X